Czym jest brylant?

Słowo “brylant” niezwykle często pojawia się w jubilerstwie, a mimo tego wielu z nas wciąż nie zna jego dokładnego znaczenia. Aby odkryć poprawną definicję brylantu, uprzednio należy odnieść się do diamentu. Diament to najtwardszy z minerałów, który naturalnie występuje w nieregularnej formie. Aby mógł zdobić wyroby jubilerskie, uprzednio musi przejść obróbkę. Specjaliści poddają klejnoty procesowi szlifowania, dzięki któremu uzyskują olśniewający blask oraz symetryczny kształt. Najpopularniejszym ze szlifów jest szlif brylantowy, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Diament, który w trakcie obróbki przyjął brylantowy szlif nazwiemy brylantem. Krótko mówiąc, brylant to diament o odpowiednim kształcie. Kamienie obrobione w inny sposób, należy określać używając nazw konkretnych szlifów. 

Od czego zależy cena brylantu?

Aby ustalić cenę brylantu, ponownie należy odnieść się do źródła, czyli diamentu. Wartość kamienia szlachetnego, określa się na podstawie zasady 4C, która pochodzi od słów w języku angielskim: clarity, color, carat i cut. Oznacza to nic innego jak czystość, barwę, wagę i szlif. Najdroższy brylant to taki, który charakteryzuje się pokaźnym rozmiarem, przezroczystą barwą lub w zależności od mody konkretnym kolorem, brakiem skaz i inkluzji oraz idealnym szlifem o 56 fasetach i tafli. Zatem im doskonalszy diament, tym większa cena brylantu. Warunkiem jest jedynie obróbka, która wykonana w nieprofesjonalny sposób może znacznie obniżyć wartość klejnotu. 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Niezwykła trwałość diamentu oraz kojarzony z nim luksus sprawia, iż jest on bardzo często wybierany do zdobienia pierścionków zaręczynowych. W połączeniu z klasycznym złotem tworzy niesamowicie elegancki duet, który w swojej kolekcji powinna posiadać każda miłośniczka biżuterii. Pierścionek zaręczynowy z diamentem to doskonały sposób na rozpieszczenie swojej ukochanej oraz wyrażenie swoich głębokich uczuć w formie gestu. Dodanie do niego romantycznego grawerunku będzie stanowiło przysłowiową wisienkę na torcie.